.:: JEDNOTKY ::.
  
   2nd USMC DIVISION - Období: Válka ve Vietnamu

   Vznik 2.divize USMC se datuje na 14.červen 1895. Svůj bojový křest si ale ironií osudu neodbyla na moři, ale v Evropě v období 1.sv.války v lesíku Belleau. Mezi oběma válkami 2.divize rotovala po celém světě. Její prapory bojovaly v Dominikánské republice a strážily americkou čtvrť v Šanghaji.
   Po přepadení Pearl Harboru byla rota "C", posádkou na ostrovu Wake a 10.12.1941 odrazila první pokus Japonců o vylodění. Po zahájení spojenecké ofenzívy bojovaly dva pluky na Guadalcanalu. V létě roku 1943 se zahájilo spojenecké velení v Pacifiku operaci Recless s cílem obsazení Admiralitních ostrovů v jejichž středu se nachází atol Tarawa. K jeho obsazení byla vybrána 2.divize námořní pěchoty. Po obsazení Tarawy se 2.divize USMC zúčastnila vylodění na Saipanu a Tinianu. Poté přišlo vylodění na Okinawě, kde bojovala společně s 2. a 5.divizí USMC. Po třech měsících krvavých bojů na Okinawě se divize začala připravovat na invazi do samotného Japonska, ke kterému již nedošlo. Japonsko kapitulovalo.
   Po vypuknutí války v Koreji se 2.divize zúčastnila vylodění v Inčonu a většiny bojů na poloostrově, včetně slavného ústupu od přehrady Čosin. V letech 1969–71 bojoval jeden pluk 2.divize USMC v sestavě 1.divize ve Vietnamu. Po skončení války se celá divize přesunula do Spojených států na novou základnu Lejeune ve Virginii.
   Odtud vyrazila ke své další válečné operaci, obsazení Grenady. Posledním válečným nasazením byla válka v Zálivu, kde spolu s 1.divizí provedla výsadek před Kuwait City a pomohla osvobodit hlavní město.

   :: Bojová historie ::.
   :: Struktura divize, velitelé atd. ::.
   :: Fotogalerie ::.

  
   4th INFANTRY DIVISION - Období: 2.světová válka

   4. pěší divize byla zformována z branců 19.listopadu 1914 na základně Camp Greene v Severní Karolíně. Od roku 1917 se v řadách amerických expedičních sil, zapojila na území Francie do průběhu 1.světové války. Své největší úspěchy však divize dosáhla v letech 1944-1945, kdy se zúčastnila vylodění v Normadii, obsazením přístavu Cherbourg, kdy jako první americká jednotka vstoupila do Paříže a jedna její průzkumná jednotka, jako první spojenecká jednotka vůbec vstoupila na území Německa. Poté se zúčastnila krvavých bojů v Hürtgenském lese v oblasti Aachenu a po jejich ukončení se během jejího "odpočinku" zapojila do bitvy v Ardenách. Po ukončení bitvy v Ardenách se ještě zúčastnila bojů ve středním Německu a válku ukončila v oblasti Rakousko-Německých hranic. Po konci války se divize vrátila do Spojených států, ale již na počátku 50.let se opět vrátila do Německa, aby čelila případnému útoku sovětských vojsk. V roce 1966 byla operačně nasazena ve Vietnamu, kde se během více jak 4 let trvajícího nasazení zúčastnila bojů v oblastech Ia Drang Valley, Plei Trap Valley, Fire Base Gold, Dak To, Oasis, Kontum, Pleiku a bojů v Kambodži. Po návratu z Vietnamu se divize usadila na základně Fort Carson, kde byla plně mechanizována. Od roku 1995 má divize svou základnu ve Fort Hood v Texasu.

   :: Bojová historie ::.
   :: Struktura divize, velitelé atd. ::.
   :: Fotogalerie ::.

   
  
   INFANTERIE-REGIMENT "LIST" - Období: 2.světová válka

   Připravuje se

   :: Bojová historie ::.
   :: Struktura pluku, velitelé atd. ::.
   :: Fotogalerie ::.
  


Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena