.:: ČLÁNKY ::.

   Náš klub již několik let vydává vlastními silami klubový časopis pod názvem "The Pepek Sailor", jehož zakladatelem a hlavním autorem je Condor. Condor s neúnavnou nepravidelností píše "combat reporty" z našich akcí, články se zaměřením na historii válečných konfliktů 20.století a články o zbraních či jejich vývoji. Jeho nadšení neotupí ani občasné úšklebky zasloužilých členů či tvrdá kritika od nově příchozích - Guru. V poslední době však náš časopis zaznamenal prudký nárůst kvality, zejména v grafickém provedení, který je dle našeho názoru, srovnatelný s tištěnými periodiky.
    O výběr toho nejzajímavějšího z "Pepka Sailora" by jsme jsme chtěli podělit i s vámi na těchto stránkách.
  
   Němečtí odstřelovači v Normandii
   Po spojeneckém vylodění v Normandii nastaly měsíce krvavých bojů, dokud nebyla německá obrana rozvrácena a nenastal chaotický ústup. V průběhu těchto bojů se vyznamenala řada složek německé armády a zejména němečtí odstřelovači. Úkolem odstřelovačů bylo identifikovat a zastřelit důležité vojáky, jakými byli například poddůstojnící, důstojníci, dělostřelečtí pozorovatelé, spojaři, zdravotníci!, obsluhy děl apod.
  
   M4 RAM
   Po letech kdy náš klub používá paintballovky v různých přestavbách a kabátech jsme se rozhodli letos náš „zbrojní park „ omladit a nakoupit nové místo starých V 68 a Stingray. Dlouho jsme vybírali, až nám David poradil podívat se na internetové stránky firmy Asiapaintball, kde prý mají něco super. 
 
   Spojenecké operace ve Střední Evropě od 21.března 1945 do 8.května 1945
   Další obsáhlý článek chronologicky navazující na článek popisující operace Spojenců v Porýní. Obsahuje popis násilných přechodů Rýna a to jak v americkém, tak i britském sektoru (operace Varsity), obsazení průmyslového Porúří, většiny území Německa, setkání Spojenců na Labi a končí 8.května podpisem bezpodmínečné kapitulace Německa.
    
   Pekelný les - 22.pěší pluk 4.pěší divize v Hürtgenském lese
   16.listopadu 1944 byla zahájena operace Queen, kombinovaný útok 1. a 9.armády, jehož cílem bylo získání přechodu přes Rýn. Jako jedna z deseti divizí účastnících se této operace, do útoku vyrazila i 4.pěší divize.
 
   Panzerkampfwagen T-34(r) aneb T-34 v německých službách
   I samotnými Němci byl tank T-34 hodnocen velmi vysoko a následující prohlášeními hovoří zcela jasně: "Nahánějící strach", generálplukovník Heinz Guderian, velitel 2.tankové armády, "Nic takového jsme neměli", generálmajor F.W. Mellenthin, velitel štábu XLVIII.tankového sboru, "Nejlepší tank na světě", polní maršál Ewald von Kleist, 1.tanková armáda, a pod.
 
   Spojenecké operace v Porýní od 15.září 1944 do 21.března 1945
   Obsáhlý článek popisující operace západních Spojenců v období od 15.září do 21.března 1945, jejichž cílem bylo získání přechodu přes Rýn. Toto tažení bylo zahájeno neúspěšnou operací Market-Garden a bylo ukončeno obsazením Remagenského mostu. Článek se nezabývá známými boji v Ardenách, ale zaměřuje se především na krvavé boje u Mét, Aachenu, v Hürtgenském lese atd.
  
   Operace Frankton - Nájezd na Bordeaux
   Operace Frankton byla jednou z nejodvážnějších a nejneortodoxnějších akcí uskutečněných během 2.světové války. Tohoto útoku se zúčastnila ponorka HMS Tuna, 10 mužů královského námořnictva na 5 kánoích. Jejím cílem byly německé obchodní lodě kotvící ve francouzském přístavu Bordeaux - lodě, které úspěšně prolomily spojeneckou námořní blokádu. 
 
   Operace Chariot - Nájezd na St.Nazaire
   První měsíce roku 1942 byly jedny z nejtemnějších v historii Anglie. Její jednotky byly vytlačovány z pozic na všech bojištích. Ze Severní Afriky, Barmy nebo Malajsie neustále přicházely zprávy o ústupu a porážkách. Přežití Velké Británie záviselo na dodávkách přepravovaných pomalými a zranitelnými konvoji ze Spojených Států, které se snažily proklouznout skrz číhající vlčí smečky Dönitzových ponorek. Ponorková válka vrcholila.
 
   Operace Jubilee - Nájezd na Dieppe
   Situace spojenců byla v polovině roku 1942 chmurná. Německé jednotky pronikaly hluboko do Ruska, 8. Britská armáda byla v severní Africe zatlačena zpět do Egypta a na západě stály spojenecké jednotky tváří tvář německým na druhé straně kanálu La Manche.
 
   Panzergrenadieren
   Po skončení 1.světové války Spojenci vyřadili velkou část své výzbroje ze svého arsenálu, rozpustili řadu jednotek a radikálně snížili výdaje na zbrojení. Válka, která měla být poslední, byla u konce a mnoho úředníků a vojenských představitelů nevidělo velký smysl ve vynakládání značných prostředků na rozvoj nových zbraní nebo taktiky.
 
   Zimmerit - antimagnetická pasta
   Koncem roku 1942 začala německá armáda na svých tancích aplikovat novou ochrannou vrstvu. Tato vrstva byla vyvinuta pro snížení efektivnosti užití magnetických min proti obrněným vozidlům, které byly používány ruskými útočnými jednotkami. Miny byly umisťovány na tanky, kde drželi pomocí magnetu zabudovaného v jejich spodní části. Princip zimmeritu byl jednoduchý. 
 
   Stíny pod hladinou
   Už od doby, kdy se lidstvo vydalo na moře a vznikala válečná loďstva na ochranu zájmů, vystupovala do popředí otázka podmořské lodi, která by byla schopna nepozorovaně napadat nepřátelské loďstvo. První takovou ponorkou byl známý Nautilus z románu J.Verna 20 000 mil pod mořem. Celé generace se lidé snažily pronikat do podmořské říše s větším či menším úspěchem.
 
   Atomová zkáza
   Po obsazení Iwodžimy a Okinawy v červenci 1945 se začalo velení spojeneckých jednotek chystat k invazi do samotného Japonska. Operace Olympic počítala s vyloděním 1 500 000 mužů na jižním pobřeží ostrova Kjůšů a operace Coronet předpokládala vylodění 2 000 000 vojáků v oblasti Tokia. Samozřejmě se počítalo s velkými ztrátami, jak naznačily nedávné boje na Okinawě.
 


V A L K A . C Z    eMerite  

Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena