.:: ČLÁNKY :: M4 RAM ::
  
   Po letech kdy náš klub používá paintballovky v různých přestavbách a kabátech jsme se rozhodli letos náš „zbrojní park „ omladit a nakoupit nové místo starých V 68 a Stingray. Dlouho jsme vybírali, až nám David poradil podívat se na internetové stránky firmy Asiapaintball, kde prý mají něco super. 
   Nekecal. Byly tam naprosto věrné kopie M4 v provedení R.A.M (zkratka pro Real Action Marker – doslova reálný akční značkovač).
   Po shlédnutí fotografií si pár členů vzpomnělo, že něco podobného bylo k vidění v televizi v seriálu "Speciální jednotky" v záběrech z výcviku. Začalo se pátrat, jak tuto RAM dostat do ČR. S laskavostí pana Ondry ze Střeleckého servisu se nám do rukou dostaly první dva kousky.
   Zatím M4 prošla jenom řekněme laboratorní zkouškou. Sám jsme z ní několikrát střílel a tak bych se chtěl podělit o dojmy, které ve mně zanechala.

   Vzhled
   Naprosto nemá chybu. V první chvíli jsme si mysleli, že nám poslali opravdovou M4 omylem. Plast a kov jsou tam, kde mají být, váha odpovídá váze pravé M4. Bomba je ukryta v pažbě a její výměna je velmi snadná. Naprosto reálný efekt umocňuje to, že při palbě dokonce létají nábojnice ven vyhazovačem. Puška má 20 ks nábojů v zásobníku, který je opět shodný s originálem. Nikoho ani nepřekvapilo, že M4 R.A.M umožňuje palbu jak dávkou, tak i jednotlivými ranami.

   Střelba
   Pro toho, kdo je navyklý na normální painballku, to je trochu překvapení. S M4 se totiž musí opravdu mířit. Kulička kalibru 0,43 je moc malá na to, aby byla při letu vidět. Aleš, který pušku zkoušel v terénu nám ale potvrdil, že to chce jen trochu cviku a cíl se zasahuje s jistotou. Výrobce garantuje dostřel po přímce 30m, ale Alešovi se dařilo bez problému zasahovat na 40–45 m za bezvětří na volném prostranství.
   M4 používá kuličky kalibru 0,40 nebo 0,43 s kovovou nebo plastovou nábojnicí, která je po výstřelu vyhozena ven. Pro ty šetrnější je tu možnost přidělat si k rámu sběrač na nábojky a přebíjet.

   Mechanická spolehlivost a provedení 
   Zatím jsme z pušky vystříleli cca 1000 nábojů a vše funguje tak, jak má. Bomba nám vydržela na cca 300 výstřelů. 
Vzhledem k tomu, že M4 je opravdu věrnou kopií originálu je vše vyrobeno z kovu a tvrzeného plastu. Puška je odolná vůči mrazu do –45 stupňů (dle údajů výrobce) a myslím si, že docela snese i bojové zacházení.
   Výrobce nabízí celou škálu doplňků, kolimátorem počínaje a puškohledem konče. 

   Závěr
   No zatím to vypadá, že se jedná o objevení Ameriky. Paintballistům typu „kropím co to jde“, se M4 bude zdát málo „action“, protože vysypat 20 ran trvá tak 2-3 vteřiny. Airsofťákům zase nebudou vonět barevné zásahy a taky ten moc malý zásobník, když mohou mít na 350 – 500 kuliček.
   Upřímně chtěl bych vidět vojáka, co by s sebou tahal do akce 5000 nábojů ráže 5.56. Nejmenoval se Robocop?

   V příštím článku vám popíšu první akci na které jsme se s R.A.M zúčastnili.

   Pozn. Obrázky byly staženy z www.asiapaintball.com

   Autor: Condor
    


Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena