.:: AKCE KLUBU :: V ROCE 2008 :: Ardeny 2008- Houffalize ::.

   Ardeny 2008 – blátivá romance

Už na akci Falaiská kapsa jsme dostali od přítele Duška nabídku účastnit se akce Ardeny,na které jsme byli už před dvěma lety.
Takže jsme se v pátek vydali v sestavě pěti maníků směr Nový Rychnov kde se akce konala.Po hodině cesty jsme už uviděli známou tělocvičnu.Vybalili se věci,ustlali jsme si pod basketbalovým košem a po registraci jsem se odebral na poradu velitelů jednotek.
Tam jsem ke svému údivu potkal starého přítele Honzu Dvořáčka,teď sgt.Perryho.
Pod naše velení byla přidělena skupina z 2.pěší divize a nafasovali jsme noční hlídku od 04.00 do 05.30. Sice jsem byl trochu proti ale rozkaz je rozkaz. Navíc jsem nás přihlásil na akci Malmédy,což mužstvo uvítalo,protože nemělo ponětí co je čeká.
Ráno jsme se seřadili před ubikacemi,vyslechli poučení o bezpečnosti a o pravidlech akce a GMC nás začali navážet do prostoru.Zpestřením byla kontrola policie která proběhla k plné spokojenosti obou stran,což je velice pozitivní a my jsme začali zaujímat vykázané pozice.
Akce sama začala velkým výbuchem připravené pyrotechniky. Po nějaké době se začal útok vedený na střed spojenecké linie. Podle dohody po pár minutách střed a pravé křídlo ustoupilo a naše 4-2,tak se jednotka pod mým velením jmenovala,zůstala na místě a odrážela útoky Němců.Po chvíli už byla situace neudržitelná a došlo na akci „Malmédy“.Kdo zná historii ardenské operace ví o čem to bylo,kdo ne tak ať si zopakuje dějepis.
Po akci si pro nás přijelo velení a odvezlo nás do týlu linie kde jsme se recyklovali a prozatím tvořili zálohu.Idylka netrvala dlouho,po 10 minutách už jsme postupovali po levém křídle vpřed na naše výchozí postavení.Po krátkém ale urputném boji se nám povedlo Němce zahnat.Zde se ukázala výhoda vysílaček,po dobytí pozic stačilo zavolat,udat polohu a za chvíli už nám dorazila posila ze 101.výsadkové.Útok pokračoval,ale po pár metrech či spíše remízkách jsme narazili na obranu Němců.Ztráty narůstaly a tak jsme dostali rozkaz se stáhnout až k týlu.
Tam jsme se zkonsolidovali a už tu byl německý protiútok.¨Tentokrát naše 4-2 byla poslána pro změnu na pravé křídlo. Díky palebné síle poloautomatických zbraní se nám povedlo Němce zastavit a zahnat zpět.Za chvíli,když jsme se chystali postupovat nám jeepy přivezli menáž,brambory a řízek.
Po ukojení hladu jsme chvíli hlídali linii a čekali co velení vymyslí. Plánoval se něco jako generální útok po celé délce fronty. Protože 4-2 byla jednotka bohatě vybavená municí,byli jsme určeni jako výsadek z aut do týlu nepřítele.Bohužel nějak zaskřípala organizace a tak se 4 vydala pěšky do útoku zase na naší oblíbenou levou stranu,2 zůstala aby palbou podpořila výsadkáře.Celkem bez problémů jsme se dostali na výchozí linii,pak jsme narazili na obranu nepřítele a útok se nám zadrhnul.Chvilku jsme se postřelovali z křoví do křoví,pak dojely posily z 4.tankové. Koordinovaným útokem jsme Němce vyhnali a postupovali směrem ke středu.Tam už operovaly ostatní spojenecké jednotky a po chvíli bylo po všem.Následoval společný odchod na naší základnu,zhodnocení akce a skvělá večeře. Po ni se většina Spojenců odebrala do místní obecní restaurace,my též ale únava na nás vykonala své a už v 23.00 jsme leželi ve spacákách a tělocvična připomínala festival motorových pil.¨
Ráno následovalo rozloučení a cesta domů.
Akce byla myslím výborně připravena,logistické zabezpečení bylo super,možná až moc.Svoje připomínky a náměty jsem zaslal organizátorům aby nedošlo nějakým veřejným diskusím. Velitelé Němců i Spojenců odvedli skvělou práci,dokázali se domluvit a zkoordinovat akce aby se z toho nestala bohapustá střílenice. Ukázala se výhoda vysílaček,příště by jich mělo být ještě o pár víc. Myslím si že věta na pozvánce,“přejeme vám hezký víkend strávený v elitní společnosti českého reenackmentu“ nebyla vůbec přehnaná.
No a na závěr jeden postřeh či spíše konstatování.Mužstvo při vyslovení slova „remízek“ dostává tiky,hysterické záchvaty,někteří se i počůrávají.
Děkujeme 4.obrněné za pozvání a referát zakončím větou která nás provázela půl dne a kterou Švéd vyslovil bez zjevné souvislosti do ticha :
Karel, Karel, Karel,to je starej vopičák

   :: Fotogalerie ::


Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena