.:: AKCE KLUBU :: V ROCE 2007 :: Falaiská kapsa–Bailey´s Bridge 2007 ::.

   Jak se v naší grupě stalo zvykem v tuto roční dobu, účastnili jsme se akce pořádané Gardou města Hradce Králové pro letošní rok nazvané Falaiská kapsa. Jedná se o známý příběh z 2.sv.války kdy se německá vojska ocitla obklíčena Spojenci a jen malé části se povedlo přes most uniknout. Akce se odehrávala u známého mostu „Klapák“ v Malšovicích.
   Bohužel na rozdíl od jiných ročníků nás jelo málo, zamíchalo s námi pracovní vytížení a zdravotní problémy. Jeli jsme celkem čtyři, já, Lubík, Kája a Aleš.
   Cesta v pátek po totálně ucpaných silnicích byla sama o sobě zážitkem, opravdu nechápu myšlení lidí, co ukončí dálnici semaforem (!!!!!), ale kolem 21.00 jsme už měli postavené stany a bratřili se s kamarády, které jsme dlouho neviděli.
   Sobotní den probíhal podle zavedeného scénáře. Ráno snídaně, exhumace ze stavu spánku a porada velitelů. Vše bylo přerušené mohutným slejvákem. Tehdy nám bylo sděleno, že vzhledem k našim zkušenostem, kázni a jiným věcem jsme vybráni pro sebevražedný obojživelný útok, spolu s výsadkáři (ty nám byli přidělení) a 2.pěší divizí (tu jsme si přidělili sami). Prohlédli jsme si místa vylodění a pak už byl čas najít lodě u elektrárny (šok) a pak se připravit na naše 5 bojové vylodění.
   Události popíši tak, jak jsem je viděl.

   Kapsa u Falaise
   Německé jednotky se po zdecimování letectvem přesunují k mostu který vede do bezpečí za řeku.V patách mají Brity,z boku postupují Američané. Přední hlídka naráží na slabou britskou uzávěru a je zezadu napadena Angličany. Velitel Amíků si uvědomuje že pokud Němci prorazí skrz britskou „zátku“ povede se jim uniknout a posílá přes řeku výsadek o síle cca 16 mužů,tvořený Brity ,4 a 2 pěší divizí. Při přesunu k mostu se setkávají Spojenci s německým výsadkem a zahánějí ho palbou zpět.
   Výsadek proběhne beze ztrát a zatímco Britové drží patu mostu, Američané zajišťují jeho vzdálený konec. Po odražení německého protiútoku se Američané vydávají na pomoc Britům, kteří jsou uvěznění uprostřed mostu. Postupují v palbě vpřed a pod ochranou kouře dobývají i druhý konec mostu. V tom se na silnici objevuje obrněný německý průzkum a Američané, nemaje těžké zbraně jsou nuceni se stáhnout. Odtahují raněné a chystají se na další úder. Mezitím Britové likvidují Němce, co se pokusili vylodit pod mostem a berou je do zajetí. Ještě dvakrát se americká pěchota hrdinsky pokusí přejít most, ale vždy musí pod palbou ustupovat.
   Nakonec se velitel výsadku spojuje s velením a dostává rozkaz dobýt obojživelným útokem protější břeh. Po nalodění se čluny rychle přesouvají na určená místa. 2.divize se vyloďuje v klidu a kryje prostor podélnou palbou, 4. to štěstí nemá a vylézá přímo před německým postavením. Britové se dostávají na břeh o něco níže. (To jsem ještě netušil, že mají 6 nábojů na hlaveň a jeden bubínkový revolver – to jsou teda Spojenci). V dýmu a palbě se pěšáci plazí k uvázlému obrňáku. Pak se zvedáme a v boji muž proti muži likvidujeme poslední zbytky odporu. Němci se vzdávají, ranění jsou ošetřováni. Konec.

   No a to je všechno.
   Co na nás Garda vymyslí příští rok, třeba Remagen? Necháme se překvapit.

   :: Fotogalerie ::


Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena