.:: AKCE KLUBU :: V ROCE 2005 :: Barikáda 2005 ::.

   Z okna očima účastníka

   Oslavy 60.výročí konce 2.sv.války jsme si už bez podobných akcí nedovedli ani představit.Proto se naše dva kluby ,2RCT Praha a Gardekorps ve spolupráci s MČ Praha 4 rozhodli uspořádat 8.května na náplavce v Braníku rekonstrukci bojů v Pražském povstání za účasti jiných klubů a historické techniky.
   Od prosince se vybraný štáb pravidelně scházel, vymýšlel zařizoval a dělal spoustu práce která je potřebná aby se takováto akce mohla uskutečnit. Já jsem byl tohoto martýria z rodinných důvodů letos ušetřen, nicméně z r.2003 vím, co to obnáší.
   Od středy 5.5. začala na náplavce stavba dekorace představující ulici z r.1945. Naši hoši od tohoto dne zajišťovali ostrahu,naváželi materiál na stavbu barikády a dělali milión jiných potřebných věcí. V sobotu bylo vše takřka hotovo,technika navezena a zaparkována,stany postaveny a čekalo se jen na den D, na 8. května.
   V neděli ráno část osazenstva a účinkujících odjela na Letnou na přehlídku.Počet registrovaných účastníků se blížil k 400 a další ještě dojížděli. Nutno dodat že letos nám vůbec nepřálo počasí, byla zima a občas zapršelo.
   Okolo 12.00 přípravy vrcholily.
   Dorazil pyrotechnik, zakopávaly se imitace, dokončovala registrace a všude viselo napětí.
   Po Vltavě se promenovalo sedm Vodníků, samozřejmě se jednalo o německé Volkswageny a ne o zelené mužíčky.
   V 14.00 začalo avizované defilé techniky. Před zraky diváků se pyšně předváděly T34, Katrin, motocykly, jeepy a spousta dalších veteránů. V zákulisí se rozdělovaly zbraně a cvičná munice, barikádníci se přesouvali ke kulise.
V 15.30 vše začalo. Teď budu popisovat události které jsem viděl přímo z okna Komandatury.
   Je 5.května 1945. Po Vídeňské ulici v Praze-Braníku se procházejí hloučky lidí, před komandaturou postává nervózní německá hlídka, posádka flaku si hledí nebe, automechanici v dílně opravují auta, kluci hrají fotbal. Prostě idylka. Náhle mezi lidmi vzrůstá napětí vyvolané voláním rozhlasu o pomoc. Automechanik leze na žebřík a začíná za povzbuzování kolemjdoucích zamalovávat německý nápis na své živnosti. Německá hlídka ho rychle ze štaflí setřese a odvleče na velitelství. Dav se srocuje u dveří. Vojáci vybíhají ven a rychle dav rozhánějí. Lidé se znovu srocují u komandatury, četník,který je mezi nimi, ukazuje německé hlídce zprávy o Hitlerově smrti, Pražané pokřikují na vojáky. Po příjezdu auta s policisty se situace vyostřuje, ale po krátkém vyjednávání německá posádka kapituluje a je odvedena do zajetí. Lidé se ozbrojují. Jeden z civilistů jde přemluvit posádku flaku, která dosud nečině přihlíží, ale je zastřelen. Pražané vezmou flak útokem, posádku z části pobijí a nebo zajmou.
Dav se vrhá do budovy komandatury, trhá vlajky, vyvěšuje československé. Po příjezdu posil začíná stavba barikády, která je velice rychle hotova.
   Náhle přijíždí německá hlídka.Je otázka kdo je víc překvapen (německy „auf“) ale barikáda hlídku pobije,čímž znásobí svou palebnou sílu. Po chvilce klidu se už obezřetně přibližuje německá pěchota,zatím bez podpory obrněných vozidel. Proti soustředěné palbě kulometů z oken bývalé komandatury ale nemá šanci a je po velkých ztrátách odražena. V nastálé pauze obě strany odnášejí mrtvé a raněné. Náhle se v dálce objevuje německá kolona s obrněnou technikou,před kterou esesáci ženou ženy a děti. Barikáda konsternovaně přihlíží. jak ženy rozebírají předsunutou barikádu u flaku, který je vzápětí odtažen pryč. V tom přichází obrat, civilisté utíkají z palebného pole a barikáda zahajuje palbu. Proti soustředěnému útoku obrněných vozidel by byla bez šance nebýt Carlose s pancéřovou pěstí. Výstřel zasahuje Pz IV. Hakly se blíží k barikádě, povstalci se stahují dozadu. Z hakla vyšlehává oheň plamenometu, který barikádu zapaluje. Z oken komandatury začíná zuřivá palba která hakly zahání pryč.
   Hasiči s ruční stříkačkou hasí oheň,povstalci opravují co bylo na jejich opevnění poškozeno.
   Němci zahajují z dálky palbu z děl,ale barikáda odolává. Náhle se za barikádou objevují podivní němečtí vojáci.Vlasovci. Jejich nadšení a zbraně postupně vytlačují Němce z dostřelu, barikáda je podporuje palbou. Pochvíli se ale Vlasovci vracejí a odcházejí . Jejich jednání z ČNR bylo neúspěšné a tak se pokoušejí dostat na západ k Američanům.
Po chvíli klidu přichází vyjednávat německý důstojník. Je odveden do budovy velitelství a je dojednáno příměří.
Povstalci rozebírají část barikády a s pošklebky sledují ustupující německá vojska.
   Ve chvíli kdy barikádou projíždí Pz IV a prochází poslední sled SS se v dálce objevují první sovětští vojáci s tanky. Německý tank se obrací projíždí barikádou zpět a výstřelem ničí jednu T34. Vzápětí je mu oplaceno stejnou mincí a ruská pěchota postupuje proti barikádě. SS bojují ale převaha Rusů je doslova převálcuje. Pražané,dosud ukrytí v budovách vybíhají ven a vítají Rudou armádu.
   No a je konec. Zbývá ještě uklidit a sbalit stany.
   Opět se dvěma klubům, našemu a Gardekorpsu povedlo uspořádat ve spolupráci s MČ Praha 4 akci která alespoň podle mého názoru byla grandiózním završením oslav k 60.výročí osvobození naší vlasti.
   No abych jenom nechválil. Z okna jsem měl docela dobrý přehled o tom co se dole na barikádě dělo. Hošíci s kulometem maxim naprosto nereagovali na jakékoliv povely velitele barikády a přes výslovný rozkaz nestřílet zahájili předčasně palbu na německou pěchotu a tak rozbili scénář. Opět se objevila známá neochota padat a hrát „mrtvé“. Hezky to bylo vidět u „hrdinných“ SS kteří stříleli i když jim ruská pěchota doslova dýchala na záda. Rusové v Scoutu zase měli kouzelnou chvíli, kdy jejich vozidlo dojelo k barikádě a oni si začali vyměňovat pás v kulometu tak 10m od Němců. No a neochotu povstalců bratřit se s Rudou armádou s tím že "nemáme Rusy rádi" to teda fakt nemá omluvu.
   Ale stalo se a už se s tím nedá nic dělat.
   Každopádně děkujeme všem účastníkům,sponzorům,policii a MČ Praha 4 za podporu a pomoc a snad zase někdy ………

   Zapsal Condor

   :: Fotogalerie ::


Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena