.:: AKCE KLUBU :: V ROCE 2004 :: Slavkov 2004 aneb Potrava pro kanóny ::.

   Jezdit s „Garďákama“ na akce typu Chlum, Lipsko a mimo jiné Slavkov se již u mé osůbky stalo zvykem.Pravda,loňský Slavkov jsem vynechal ale bylo mě fakt eckelhaft jet 10 dní po narození dcery na celý víkend na Moravu. Za to ten letošní jsem si nemohl nechat ujít.
   14 dní před akcí se konala lehká secvičná v Lešanech kde jsem pochopil že bez pušky která střílí tam nemá cenu ani jezdit a tak jsem začal shánět.Štěstí se na mě usmálo a kamarád mě zapůjčil perkusní pušku.Sice byla trochu kratší než napoleonské křesadlice ale co,vem to ďas,hlavně že to střílí.
   Víkend před akcí jsem balil nábojnice a těšil se.
   Konečně přišel onen vytoužený pátek.
   Sice původní plán předpokládal,že pojedeme hromadně Fordem Tranzit ale ten jaksi odmítl fungovat a tak nezbylo než vzít vlastní vozidlo a dostavit se na sraz na Avim v 19.30 s rakví na střeše.
   Po naložení vozidel jsem se vydali na cestu.Ta uběhla kupodivu bez zádrhelů a asi v 23.00 jsme zakotvili před DDM,který se měl stát naším domovem.
   Vybalili jsme se,poseděli v pizzerii a asi v 01.00 se všude ozývalo chrápání.
   Ráno se mančaft vybalil, oblékl a v 9.00 se už jelo via Tvarožná, kde se vše odehrávalo. Tento rok se pochodovalo z Mokré což bylo asi tak 4 km od Tvarožné a po cestě se měli svádět souboje se Spojeneckými zadními voji. Cestu jsme si zpříjemňovali cvičením sestav a manévrů a tak nám to velice rychle uteklo. Po příchodu do Tvarožné následovala přestávka a pak už pochod na bojiště.
   Na liuce která k tomuto účelu slouží už co já na Slavkov jezdím stála postavená replika vesnice s kostelíkem a domečky vycpanými větvemi. Napochodovalo se na pozice, my jsme zaujali pozici na levém křídle francouzské sestavy a jen jsme s údivem zírali jak se svah nad námi plní Spojenci. Bylo jich no po moravsky řečeno: hafo. Počet si netroufám odhadnout. Bitva začala dělostřeleckým soubojem a Spojenci se proti nám posouvali dolů po svahu. My jim šli v ústrety a za chvíli už stáli obě linie proti sobě a salva střídala salvu. Jen mě nějak uniklo, že by taky někdo zahrál trefeného. Asi se nám do toho bahna moc nechtělo. Posouvali jsme se vzhůru po svahu, došlo i k několika útokům na bodáky. Spojenci se srdnatě bránili a několikrát se jim podařilo nás zahnat zpět. Pak asi nastal bod obratu. Povedlo se nám ve spolupráci s jiným plukem (snad 18 ale nevím to jistě) prolomit jejich linii a dobýt baterii děl, která stála na kopci. To samé se podařilo i uprostřed. Boj byl zakrátko skončen, Spojenci ustoupili a přenechali bojiště Francouzům. Následovala děkovačka, bodákový útok na diváky, (jen jako) a přesun pěšmo do Tvarožné a pak autobusy do Slavkova.
   Na ubikaci jsem očistil zbraň , sebe a upadl do spánku.
   Po obligátním pozdním obědě (řízek a salát) následovala slavnostní přehlídka za svitu pochodní a nádherný ohňostroj.
Poté se vojska obou stran rozprchla po Slavkově kde se navzájem bratřila s obyvatelkami a hlavně spolu navzájem. Já osobně jsem toho měl docela dost a v 24.00 už jsem řezal dřevo.
   Nedělní ráno bylo opět ve znamení příprav na boj. Tentokrát se mělo bojovat v obci Prace a následně o Pracecké návrší o které byl sveden mezi Napoleonem a Spojenci v r.1805 tuhý boj.
   Vesele jsem se řezali v uličkách obce a bylo to opravdu super.Tolja byl dokonce zasažen do ruky šípem s bambulí od jednoho kozáka. Boj se postupně přesunul za obec na otevřený prostor kde se lépe uplatnila naše taktika (já jsem jí nazval „ pal a zdrhej“). Dokonce jsem si díky vlastní blbosti ,zůstal jsem pozadu za jednotkou,vyzkoušel boj muže proti koni s jezdcem.No nic moc,být to doopravdy tak už tyto řádky píše někdo jiný.Pak se bitva díky dvěma jednotkám (oni ví) zadrhla a následně asi tak 300 od památníku skončila.Škoda.Byla sice kratší ale mě se líbila víc.
   Pak už následoval jen pietní akt, útok na stánek, kde byla zoufalá obsluha a ještě jsem si stačil prohlédnout muzeum. Na plastickém stole jsem si s Pavlem odválčili Slavkov ještě jednou, zkritizovali chyby vojevůdců a pak už se jelo do Slavkova a následně domů.
   Já jako řadová potrava pro kanóny si nemůžu stěžovat. Servis perfektní, jídlo dobré, jen toho sponzorského piva mohlo býti více. Ale jinak mě zůstala moc hezká vzpomínka.
   Takže pokud mě G-corps vezme, za rok už se těším na jistě monstrózní Slavkov 2005…….

   Zapsal Condor


Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena