.:: AKCE KLUBU :: V ROCE 2003 :: Hájili jsme hrad ::.

   Už v červenci obdržel náš klub pozvání účastnit se akce s názvem „Hájili jsme hrad“ pořádanou na hradě Svojanov nedaleko Brna. V pátek 17.10. nadešel konečně onen den a naše sqadra opět vyrazila do akce. Jelo nás pět z důvodu vytížení jednoho vozidla.
   Onen pátek byl odjezd stanoven na 17.30. Už během cesty na místo srazu mě volal Martin, že nejede neb pes jeho matky má rakovinu a Karlos s Lubošem, že přijedou později.
   Sešli jsme se v klubovně a po dohodě vyrazili do Vysočan za Martinem, abychom ho přesvědčili. Nakonec se odjezd zrušil s tím, že se pojede brzo ráno. Večer strávila čtveřice nadšenců v hospůdce a u mě doma. O zábavu se nám postarala šílená parkující řidička Kateřina a „vojín Ryan“
   Ráno v sobotu jsme konečně asi o sedmé opustili Prahu a vydali se směrem na Svojanov. Cesta byla zpestřována zastávkami na čůrání a zvracení, neboť jedním našim bojovníkem byly zakoupeny u Meinla zkažené, ale jinak dobře kořeněné, karbanátky, které prostě „chtěly ven“. 
   Po 2,5 hodinách kodrcání po okresních silnicích jsme konečně zakotvili na hradním nádvoří. Byla zima, ale slunce pomalu vylézající slibovalo hezký den. Po registraci a uklizení auta do bezpečí jsme si prohlédli bojiště – hrad a zalezli do malé, ale útulné restaurace, kde jsme většinu času před bitvou jedli a pili (čaj a kafe – alkohol byl povolen v minimální míře).
   Osazenstvo akce bylo známé, na německé straně hafo od waffen SS (Wehrmacht žádný, asi se na českém poli KVH nevyskytuje) a kupodivu docela hodně Spojenců. 
   Po obědě následovala projížďka po vesnicích a pak už samotná akce.
   Našemu družstvu byla svěřena úloha předsunuté hlídky a tak jsme měli tu čest vypálit první rány. Na poslední chvíli akci pozdrželi místní hasiči a pak už to vypuklo.
   Po odražení německého průzkumu dorazila k hradu mechanizovaná kolona SS a vypukl boj o hrad. Spojenci kladli houževnatý odpor na všech baštách a cimbuří a tak se bitka přelévala sem a tam. Výstřely v uzavřených prostorách způsobovaly pekelný hluk. Pokud proti nám stály naši němci bylo to docela dobré, ale zahraniční účastnící je docela problém. Po 2 hodinách boje byli Spojenci zatlačeni na vnitřní nádvoří hradu, kde se opevnili ve věži. Po rychlé přestřelce se provedl výpad zadní chodbou němcům do zad a bylo dobojováno. Po rychlém úklidu jsme se odsunuli k autům, zabalili, pojedli a vyrazili domů, kam jsme dojeli v tak cca 21.00. Byl to opravdu dlouhý den.

   Jak akci zhodnotit? 
   Nápad to byl originální a opravdu jsme nic podobného nezažili. Neumím si ani představit to martyrium a pakárnu s vyběháváním povolení, ale dík za to, že se někdo obětoval a tu práci si s tím dal. Servis a zázemí akce bylo dobře organizováno i účast byla hojná. 
   Jen si myslím, že by se měla omezit nebo úplně zarazit účast zahraničních účastníků. Je tu jazyková bariéra a navíc v momentech, kdy bylo potřeba se domluvit o dalším průběhu boje, byli jako utržení ze řetězu a nedrželi se dohodnutých pravidel. A to je škoda. Taky bychom mohli trochu omezit účast civilů, dost se např. v tom průjezdu motali.
   Jinak to byla dobrá „ploncna“ a rádi se podobných akcí zase účastníme.

   Zapsal Condor


Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena