.:: AKCE KLUBU :: V ROCE 2002 :: Bailey's Bridge ::.

   Naše parta dostala pozvání na druhoválečnou akci Bailey's Bridge pořádanou Gardou Hradec Králové, která měla představovat rekonstrukci dobytí mostu. Sešlo se nás celkem devět a tři gumové invazní čluny. Týden před odjezdem panovalo horečné shánění pumpy atd., ale v pátek v 18.00 bylo vše a všichni na místě a tak se mohlo vyrazit. Po dlouhé cestě ve vydatném dešti jsme konečně dorazili do Předměřic, kde byl zajištěn nocleh v jídelně panelárny. Ubytovali jsem se, najedli a pobratřili s nepřítelem u poháru pěnivého moku a šli spát, protože nás ráno čekal perný den.
   Po probuzení v sobotu ráno se celá kolona aut vydala přes město k mostu, kam jsme po lehkém bloudění dojeli asi v 10.00. Po povinné registraci jsem nafouknuli čluny, zkusili si zapádlovat a odjeli na pozici, což byl jez asi 200m proti proudu nad mostem. Naším úkolem bylo obsadit vzdálený konec mostu a provést vylodění na Němci obsazeném břehu a pomoci tak US koloně v jejich likvidaci. Pro vylodění nebyl terén zrovna ideální, byly tam vysoké břehy a nebo kameny. Situaci navíc komplikovalo to, že na našem konci mostu se houfovali diváci a taky že polovina z nás na té gumové potvoře v životě neseděla. Dopoledne se vleklo a my seděli na břehu a čekali.
Carlos - V této chvíli ještě suchý a s úsměvem ve tváři    Konečně udeřila druhá hodina a s ní čas ukázky. Naše hodina H bylo 14.30, kdy se tři gumové želvy pomalu vydaly, každá obsazena pěti muži k mostu. Po břehu postupovala směrem k mostu skotská pěchota. Zvolna jsme se plížili vodou až k místu, kde bylo naše plavidla vidět. Pak čluny za mocné palby rychle překonaly řeku a začali jsme se vyloďovat na jednom konci mostu. První dvě posádky se dostaly na břeh v pohodě, třetí měla smůlu. Carlos se drápal po trávě nahoru, podjely mu nohy a za jásotu Němců a diváků zahučel do vody až po helmu. Na mostě se zatím zuřivě bojovalo. Willy a jeho minomety, včetně mokrého Carlose, pálily na druhou stranu vody a pěšáci stříleli Němce na mostě i pod ním. Asi po deseti minutách boje jsme se začali kromě minometů stahovat zpět na čluny. Nasedli jsme a jeli na druhou stranu. Místo pro vylodění bylo přímo proti kulometnému hnízdu, které už mělo být „vyhozeno do vzduchu“. Tady poprvé, alespoň co jsme viděli, zaskřípal scénář a my se vylodili uprostřed Němců. Nezbylo nám než vzít ztečí hnízdo a hrdinně padnout. Někdo z našich ještě bojoval, já ležel přímo proti MG 42 a tak jsem raději byl „padlý“. Ukázka po chvíli skončila a po potlesku diváků se začalo pomalu balit.
   Část našich jela domů, část, železné jádro, zůstalo. Hezky jsme poseděli u pěnivého moku a druhý den se odebrali domů.
   Co dodat na závěr? Na to, že akce tohoto typu byla v Hradci poprvé (Garda dělá hlavně r.1866), to nebylo tak zlé. Prostor mohl být trochu větší, ale s tím se asi nedá moc dělat. Stálo by za úvahu vybavit jednotky vysílačkami a nebo je nějak zkusit koordinovat.
   Každopádně děkujeme za pozvání, akce se nám líbila a doufáme, že se příští rok opět u mostu sejdeme.

   Zapsal Condor

Plán bitvy o most


Legenda:

1. první úder pozemních jednotek USA
2. německý protiútok jednotek SS
3. Trasa plavby obojživelných jednotek
4. Postup skotské pěchoty
5. Místo prvního vylodění a Carlosova pádu do vody
6. Palebná postavení minometů
7. Místo druhého vylodění
8. Generální útok spojenců
9. Směr ústupu německé pěchoty

   Zapsal Condor


Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena