.:: AKCE KLUBU :: V ROCE 2000 :: Ardeny 1944 ::.

   Ve dnech 17 – 18.11.2000 jsme se účastnili akce Ardeny pořádané KVH Wiking Sokolov u obce Lobzy. Tato akce byla původně zamýšlena jako malá komorní akce mezi 4.pěší a místním klubem. Nakonec se z toho stala masová bitka.
   Akce se za Prahu účastnila 94.pěší pod vedením Honzy Dvořáčka, 82.výsadková pod Bergmannem a 4.pěší pod mou maličkostí. Všem Spojencům tentokrát velel Gusta Bezděkovský, což byla záruka noci beze spánku.
   Před akcí panovaly menší zmatky ohledně pravosti povolení, ale vše se vyřešilo a tak jsme v pátek 17.11. v 10.00 vyrazili auty z Prahy. Na akci byly přislíbeny zbraně z Flash effect Barrandov, ale pro jistotu jsme vzali i naše vlastní. Rosničky slibovaly zataženo, zima, déšť a místy i sněžení a tak jsme se měli na co těšit.
 Po příjezdu na místo srazu jsme zjistili, že se akce účastní i několik majitelů jeepů. Kdo je zná, tak ví co jsou zač. Na místě akce nás očekávalo stavění stanu, což byl zážitek, protože se do toho nikomu moc nechtělo, ale nakonec stan stál.
   Po 18.00, kdy proběhla rychlá porada velitelů obou stran, bylo vyhlášeno příměří, které mělo trvat do 22.00 a tak mohla jít vojska spát. Brzy jsme zjistili, že stan teče jak necky, což nebylo moc příjemné vzhledem k tomu, že panovala zima a foukal vítr. Nálada mezi mužstvem klesala.
   V 22.00 po vyhlášení pohotovosti, jsem zjistil, že se celá 94.pěší kamsi s výjimkou velitele ztratila a není k nalezení. Zpočátku hlídala 4.pěší tábor sama, ale okolo 23.30 byl tento stav vzhledem k nulové aktivitě nepřítele zrušen a táborem patrolovaly jen dvoučlenné hlídky.
   V sobotu ráno vyvrcholil organizační zmatek. Neustále jsem musel naše lidi komandovat, aby šli do kopce, z kopce a tak pořád dokola. Číše přetekla kolem 11.00, kdy se část lidí vzbouřila a odmítla za těchto podmínek dál bojovat. Navíc zvolený terén byl moc malý a útočníci museli útočit na frontě široké jen asi 200 m, což nedávalo moc prostoru k manévrování. Korunu tomu nasadili lidi z Barrandova se svými nekřesťanskými cenami za zbraně.
   Nakonec jsme po polní mši v 13.00 začali. Akce nestála za moc, protože na německé straně bylo značné procento nováčků, kteří neměli o podobných hrách ani ponětí a tak vůbec nepadali a my jsme postupovali po metrech vpřed. Nakonec jsme po neskutečné námaze zahnali Němce k jejich poslednímu postavení, kde akce skončila. Po odevzdání zbraní jsme se přesunuli do hospody a k Michalovi na chalupu, kde jsme konečně rozmrzli. V neděli už následoval odjezd domu.
   Bohužel musím konstatovat, že tato akce ač jsme se na ní moc těšili, byla podle názoru všech zúčastněných nejhorší akcí za celý rok. Všem co to vydrželi bych chtěl poděkovat a slibuji, že na podobné akci se už naše jednotka angažovat nebude.

   Poučení:
   1. Pro příště pokud se v noci nebude smět střílet, přijedeme až ráno před akcí.
   2. Nemá smyl si půjčovat zbraně z Fleše za peníze co byly zde.
   3. Budeme požadovat před akcí jasný plán co a kdo, kde má být. (např. Spojenci nesměli chodit k stánku s jídlem, ale přitom nám bylo v sobotu ráno řečeno, že jsme tam mohli klidně chodit)
   4. Terén musí být dost velký, aby se na něm mohlo manévrovat.
   5. Gusta sice není špatný velitel, ale nemá smysl honit lidi po nocích, aby se ráno po prostoru potácela nevyspalá a unavená parta. Jsme pěchota a ne výsadkáři. Můžeme hlídat tábor nebo linii, ale ne podnikat noční akce.
   6. Pokud se část Spojenců na to vykašle, jedeme domu ihned.

   Zapsal Condor
  


Copyright © 2003-2010 2.RCT Praha. Všechna práva vyhrazena